Kur Korumalı DTH Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat

Dolar, Euro, Sterlin ve Altın cinsinden birikimlerinizi TL Vadeli Mevduat olarak devam ettirin.

Kur Korumalı DTH Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat ile tanışın!

Dolar, Euro, Sterlin ve Altın cinsinden birikimlerini TL Vadeli Mevduat olarak devam ettirmek isteyen müşterilerimiz için Kur Korumalı DTH Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat ürünümüzü kullanabilirler. Bu ürün sadece Yurtiçi Yerleşik Gerçek Kişi ve Tüzel Müşteriler tarafından açılabilir. Belirlenecek faiz oranı minimum TCMB Politika Faiz Oranı olarak uygulanacaktır.


Bu ürünün özellikleri nelerdir?

Sıfır Stopaj

Bu hesaptan elde edeceğiniz getiri için stopaj ödemezsiniz.

Faiz Oranı

Belirlenecek faiz oranı minimum TCMB Politika Faiz Oranı olarak uygulanır.

Alt Limit
Kur Korumalı DTH Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat hesabınızı 1.000 TL alt limit ile açabilirsiniz.

Kur Korumalı DTH Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat ile ilgili merak ettiklerinizi cevaplayalım

Yurtiçi Yerleşik Gerçek Kişi Müşteriler ve Tüzel müşterilerimiz Kur Korumalı DTH Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat hesabı açabilirler.

Yurt içi yerleşik gerçek kişiler 31/01/2024 tarihindeki ile yurt içi yerleşik tüzel kişilerin 30/6/2023 tarihi itibarıyla bankalarda mevcut olan ABD Doları, Euro ve İngiliz Sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilir.

Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin 31/01/2024, yurt içi yerleşik tüzel kişiler ise 31/12/2021 tarihinde mevcut olan altın hesaplarını vadeli Türk Lirası mevduat hesabına dönüşüm fiyatı üzerinden dönüştürmeleri halinde TCMB tarafından sağlanan destekten yararlanabileceklerdir.


  • Vade sonu kurunun dönüşüm kurundan düşük olması durumunda banka tarafından Müşteri’ye anapara + faiz tutarı ödenecektir. 
  • Vade sonu kurunun dönüşüm kurundan yüksek olması durumunda ise; 
  • Faiz tutarı kur farkından yüksek ise, banka tarafından Müşteri’ye anapara + faiz tutarı ödenecektir. 
  • Faiz tutarı kur farkından düşük ise banka tarafından Müşteri’ye anapara + faiz + “kur farkı – faiz” tutarı ödenir, Merkez Bankasınca bankaya “kur farkı – faiz” tutarı ödenir. Müşteri toplamda kur farkı kadar getiri elde edecektir. 
  • Vadeden önce çekim yapılması hesaptan para çekilmesi ya da hesabın kapatılması durumunda; Hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacaktır. 
  • Çekim yapılan tarihte Merkez Bankasınca belirlenecek usul ve esaslara göre ilan edilen kurun dönüşüm kurundan yüksek olması durumunda kur farkına ilişkin herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. 
  • Çekim yapılan tarihte Merkez Bankasınca belirlenecek usul ve esaslara göre ilan edilen kurun dönüşüm kurundan düşük olması durumunda hesabın vadeden önce kapatıldığı tarihte Merkez Bankası tarafından belirlenecek usul ve esaslara göre ilan edilen döviz alış kurundan hesap bakiyesi güncellenecektir. Aradaki fark banka tarafından TCMB tarafından bildirilecek Türk Lirası hesabına aktarılacaktır. Müşteri, vadeden önce çekimin koşulları ve neticeleri hakkında bilgilendirildiğini kabul eder.