Yönetim Kadromuz


Mühendislik, iktisat ve hukuk öğrenimi gördü, iktisat doktorası yaptı. Meslek yaşamına 1973 yılında Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’de başladı. 1983-1993 yılları arasında Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü yaptı. 1988-1993 yılları arasında Pankobirlik Genel Müdürlüğü, Şekerbank T.A.Ş. ve Konya Şeker Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini birlikte yürüttü. Bu süreçte Türkiye şeker sektöründe bir ilk olarak Konya Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesini başarıyla gerçekleştirdi. 1993-2002 yıllarında Şekerbank T.A.Ş. Genel Müdürlüğü göreviyle birlikte T. Şeker Fabrikaları A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve bir süre Yüksel İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. 2002-2007 yıllarında Şekerbank T.A.Ş. Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü. Hasan Basri Göktan 1 Şubat 2008 tarihinden bu yana Şekerbank T.A.Ş. ve finansal iştiraklerin Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Mirat Utepov, KIMEP Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. City University London’da İşletme Ekonomisi üzerine yüksek lisans yaptı. Warwick Business Scholl’da MBA yapmaktadır. KMG Kashagan B.V. ile başlayan kariyerine KazMunayGas Refining and Marketing JSC’de Hazine ve Planlama Müdür Yardımcı olarak devam ettikten sonra 2017 yılında JSC SWF Samruk-Kazyna’ya geçiş yaptı. Samruk-Kazyna’da çeşitli üst düzey görevler alan Utepov, Temmuz 2023’den beri Ekonomi ve Finanstan sorumlu Eş Genel Müdür olarak görevini sürdürmektedir. Aynı zamanda JSC KazPost, JSC Tau-Ken Samruk National Mining Company ve Samruk-Kazyna Trust’ta Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Ekim 2023 tarihinden itibaren Şekerbank T.A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürmektedir. 


Lisans eğitimini İletişim ve İşletme alanlarında tamamlayan Aybala Şimşek, İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Fakültesi MBA yüksek lisans ve Oxford Üniversitesi Said Business School Finansal Strateji Master seviye diploma derecelerine sahiptir. Şimşek aynı zamanda Harvard Business School General Management Programı mezunudur. 1999 yılında iletişim sektöründe çalışma hayatına adım atan Şimşek, bankacılık kariyerine 2004 yılında Şekerbank T.A.Ş. Kurumsal İletişim biriminde başlamıştır. Kurumsal İletişim ve Marka Yönetimi Birim Müdürlüğü görevi süresince Banka’nın sürdürülebilir kalkınma bankacılığı faaliyetlerini başlatan Şimşek, Şekerbank’ın bu alandaki birçok uluslararası platformda yer almasına öncülük etmiştir. Ardından Türkiye’nin ilk mikro finansman projesinin yönetimini üstlenmiş, 2013 yılı itibarıyla Banka’daki görevine Strateji Grup Başkanı olarak devam etmiştir. 2016 yılında atandığı Genel Müdür Yardımcılığı görevi kapsamında Strateji, Dijital Bankacılık, Finansal Kurumlar, Hazine, Kurumsal İletişim, Sürdürülebilir Kalkınma Bankacılığı, Pazarlama ve Risk Analitiği, İnsan Kaynakları dahil birçok alanın yönetimini üstlenmiş olup aynı zamanda 2019-2023 yılları arasında Bankanın tüm teknolojik altyapı, dijital kanal ve süreçlerinin yenilendiği Transformasyon Programı’nı yönetmiştir. Eylül 2023 itibarıyla Şekerbank T.A.Ş. Genel Müdürü olarak atanan Şimşek, aynı zamanda Şekerbank Kıbrıs Ltd. , Şeker Faktoring A.Ş. ve Sekar Oto Filo Yönetim Hizmetleri ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Yönetim Kurulu Üyeleri

Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladı. University of Westminster’dan yüksek lisans, Başkent Üniversitesi’nden Muhasebe ve Finansman alanında doktora derecesi aldı. Meslek yaşamına Hazine Bankalar Yeminli Murakıpları Kurulu’nda başladı. Kurul’da Murakıp Yardımcısı ve Murakıp olarak 10 yıl çalıştı. Sonrasında, Hazine Müsteşarlığı Bankacılık Dairesi Başkanlığı, Londra Büyükelçiliği nezdinde Ekonomi Müşavirliği, TMSF Finansman Dairesi Başkanlığı, BDDK İzleme Dairesi Başkanlığı, BDDK Araştırma Dairesi Başkanlığı, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Risk Yönetimi Grup Başkanlığı ve İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. Merkezi Risk ve Teminat Yönetimi Grubu Direktörlüğü görevlerinde bulundu. Mart 2018 tarihinde Şekerbank T.A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya başlayan Altıntaş, Yönetim Kurulu’nda Risk Yönetimi ve İç Kontrol Sistemlerinden Sorumlu Üye olarak görev almaktadır. Mehmet Ayhan Altıntaş aynı zamanda Şeker International Banking Unit Ltd. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Kazakistan Yönetim, Ekonomi ve Stratejik Araştırma Enstitüsü İşletme ve Muhasebe Bölümü’nden 2006 yılında mezun olan Zhanadil, 2009 yılında Manchester Üniversitesi’nde Muhasebe ve Finans yüksek lisansını tamamladı. Halen Columbia Üniversitesi’nde ve London Business School’da bütünleşik eMBA programını sürdürmektedir. Kariyerine 2006 yılında PwC’de Uzman olarak başlayan Zhanadil, 2010-2016 yılları arasında Samruk Kazyna Kazakistan Ulusal Varlık Fonu’nda İç Denetim ve Mali Kontrol Başkanı olarak görev yaptı. Ardından Samruk Kazyna Kazakistan Ulusal Varlık Fonu’nda 2017-2021 yılları arasında CFO/ co-CFO - Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Nisan 2021’den Ağustos 2023’e kadar Samruk Kazyna Ulusal Varlık Fonu’nda CIO olarak görev yaptı ve sonrasında Samruk Kazyna Ulusal Varlık Fonu’nun portföy şirketi Qazaq Green Power Plc’ye CEO olarak atandı. Samruk Kazyna Ulusal Varlık Fonu’ndaki görevi esnasında Zhanadil, Tau-Ken JSC’de Yönetim Kurulu Başkanı, Samruk Kazyna Invest LLP’de Denetim Kurulu Başkanı, Kazakistan Railways JSC, NAK Kazatomprom JSC ve National Company Kazmunaygas şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak faaliyet gösterdi. Nisan 2021 tarihinden itibaren Şekerbank T.A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir.

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Şekerbank’taki görevine, 1988 yılında Müfettiş Yardımcısı olarak başladı. Şekerbank bünyesinde çeşitli görevlerde yer aldı. 2005-2016 tarihleri arasında Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Mart 2018 tarihinden itibaren Şekerbank T.A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Çetin Aydın aynı zamanda Şeker Finansal Kiralama A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Desmer Güvenlik Hiz. Tic. A.Ş., Rentek Teknoloji Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Tintech Bilgi İşlem ve Pazarlama Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Şekerbank’taki kariyerine 1983 yılında başladı ve çeşitli kademelerde görev aldı. 2006-2017 yılları arasında Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Karakaş, 2017-Haziran 2020 tarihleri arasında Şeker Faktoring A.Ş.’de Genel Müdür olarak görev yaptı. Haziran 2020 tarihinde Şekerbank Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi. Orhan Karakaş aynı zamanda Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Orhan Karakaş 01 Temmuz 2022 tarihinde Şekerbank T.A.Ş’ye Genel Müdür Vekili olarak atanmış ve 8 Eylül 2023 tarihine kadar Genel Müdür Vekili görevini sürdürmüştür.

Nariman Zharkinbayev, T. Rıskulov Kazakistan Ekonomi Üniversitesi Uluslararası Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 2002-2008 yılları arasında Kazakistan’da ve yurt dışında, BTA Bank JSC, Alliance Bank JSC, GarantiBank International N.V. dâhil olmak üzere, çeşitli kurum ve bankalarda çalıştı. Mayıs 2008’de BTA Bank JSC’ye Finansal Kurumlar Birim Müdürü olarak katıldı. Nariman Zharkinbayev Kasım 2012’de Şekerbank T.A.Ş.’ye Yönetim Kurulu Üyesi olarak, 27 Nisan 2020 tarihinde Şekerbank T.A.Ş.’ye Genel Müdür Vekili olarak atanmış ve 30 Haziran 2022 tarihine kadar vekaleten Genel Müdür görevini sürdürmüştür. Nariman Zharkinbayev aynı zamanda Şeker Kentsel Dönüşüm ve Danışmanlık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Şeker Finansal Kiralama A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Al Farabi Kazakistan Ulusal Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden 2001 yılında onur derecesi ile mezun oldu. Aynı üniversitede Hukuk yüksek lisansı yaptı. 2003-2004 yılları arasında ATF Bank JSC’de, 2004-2005 yılları arası Transtelecom JSC’de çalıştıktan sonra 2005-2008 yılları arasında Kazkommertsbank JSC’de Kredi Komitesi Üyeliği ve Hukuk Müşavirliği görevlerinde bulundu. 2008 yılından bu yana Sovereign Wealth Fund Samruk Kazyna JSC’de Hukuk Departmanı Lideri ve Yatırım ve Stratejik Komite Üyesi olarak görev yapmaktadır. Almat Zhamiyev, Mart 2017 tarihinden itibaren Şekerbank T.A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürmektedir. 

1967 yılında Van’da doğan Levend Torusdağ, Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Bölümü’nden mezun olmuştur. Türkiye Halk Bankası A.Ş.’de Mühendis, Baş Mühendis, Bölüm Müdürü, Şube Müdürü, Daire Başkanı, Bölge Koordinatörü ve Kobi ve Esnaf Bankacılığından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmış ve 19 Ekim 2018 yılında emekliye ayrılmıştır. 2016 – 2018 yılları arasında Halk Faktoring A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Halkbank AD Skopje’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Torusdağ, Haziran 2020 tarihinden itibaren Şekerbank T.A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nden 1987 yılında mezun oldu. Kariyerine Yaşarbank A.Ş.’de Müfettiş Yardımcısı olarak başlayan Simit, Müfettişlik, Müdür Yardımcılığı ve Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1999-2007 yılları arasında Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.’de Krediler Müdürü ve Şube Müdürü olarak görev yaptı. 2007-2013 yılları arasında T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş., Kredi Garanti Fonu A.Ş., Arap Türk Bankası A.Ş. ile Ziraat ve Halkbank’ın yurt içi ve yurt dışı iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 2013-2021 yılları arasında ise Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş., Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş., Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil Eğitim Kuruluşu A.Ş., Şeker Finansal Kiralama A.Ş., Şeker Faktoring A.Ş. ve Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Simit, 31 Mart 2021 tarihinde Şekerbank T.A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi. Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesidir. 

Genel Müdür Yardımcıları

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nden 1995 yılında mezun oldu. Kariyerine 1996 yılında Şekerbank T.A.Ş. Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda Müfettiş Yardımcısı olarak başladı. 1996- 2000 yılları arasında Müfettiş Yardımcısı, Yetkili Müfettiş Yardımcısı ve Müfettiş olarak çalıştıktan sonra Üsküdar ve Kozyatağı şubelerinde Operasyon Yönetmeni, akabinde Üsküdar Şubesinde Ticari Pazarlama Yönetmeni olarak görev yaptı. 2005 yılında Üsküdar Şubesinde, ardından da Altunizade Kurumsal ve Güneşli Kurumsal şubelerinde Şube Müdürü görevlerini üstlendi. 2016 yılında İstanbul Anadolu Bölge Müdürü oldu, sonrasında bölgelerdeki organizasyon değişikliği ile Marmara Bölge Müdürü olarak atandı. 2020 yılı Nisan ayında Teftiş Kurulu Başkanı olan Özcan, Eylül 2023’te Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmış olup Ocak 2024 itibarıyla Kredi Yönetimi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir. Özcan, Şekerbank T.A.Ş. Personeli Sosyal Sigorta Sandığı Vakfı’nda da Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır.

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunu olan Hüseyin Üst, kariyerine 1995 yılında Şekerbank T.A.Ş.’de Uzman Yardımcısı olarak başladı. Şekerbank T.A.Ş.’de 1996-1999 yılları arasında Müfettiş Yardımcısı ve Yetkili Müfettiş Yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra Pazarlama Yönetmeni, Kurumsal Şube Müdürü ve Bölge Müdürü olarak hizmet verdi. Üst, 2017 yılı Kasım ayında Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmış olup Ocak 2024 itibarıyla KOBİ Bankacılığı’ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir. Hüseyin Üst, Şeker Faktoring A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Şekerbank T.A.Ş. Personeli Sosyal Sigorta Sandığı Vakfı’nda da Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat (İngilizce) Bölümü’nden mezun olan Burak Latif Latifoğlu, kariyerine İdari Yargı Hâkimi olarak başladı. Daha sonra Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’na geçerek Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcısı olarak 2006 yılında başladığı görevinden 2017 yılında Bankalar Yeminli Başmurakıbı unvanı ile ayrıldı. Bu süre içerisinde Türkiye ve yurt dışında çok sayıda banka ve banka dışı finansal kurum denetimi gerçekleştirmiş olup 2014-2017 yıllarında da Denetim Grup Başkanlığı ve Vekil Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Ekim 2017-Eylül 2019 tarihleri arasında Şeker Finansal Kiralama A.Ş.’de Genel Müdürlük görevini yürüten Latifoğlu, 2019 yılı Ekim ayında Şekerbank T.A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmıştır. Latifoğlu aynı zamanda, Şekerbank T.A.Ş. Personeli Sosyal Sigorta Sandığı Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Şeker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra, meslek hayatına 1999 yılında Şeker Bilişim San. Tic. A.Ş.’de Yazılım Analisti olarak başladı. Kariyerine 2002-2004 yılları arasında Şekerbank T.A.Ş.’de Yazılım Analisti olarak devam ettikten sonra 2004-2007 yılları arasında Şeker Bilişim San.Tic. A.Ş.’de Proje Müdürü olarak görev aldı. Mehmet Ak, 2007 yılından itibaren Şekerbank T.A.Ş.’de Yazılım ve Proje Yönetimi Bölüm Yöneticisi ve Bilgi Teknolojileri Grup Başkanı olarak hizmet ettikten sonra, 2019 yılı Kasım ayında Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. 2021-2023 yılları arasında Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev alan Ak, hâlen Şeker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. ve Tintech Bilgi İşlem ve Pazarlama Ticaret A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamlayan Ender Dilekçi, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Muhasebe ve Denetim alanında yüksek lisans derecesini aldı. Kariyerine 1999 yılında Şekerbank’ta Memur olarak başlayıp 2000-2003 yılları arasında Müfettiş olarak görev yaptıktan sonra, sırasıyla Mali Tahlil Birim Müdürü, Şube Müdürü, Bölge Krediler Müdürü, Kurumsal Ticari İzleme ve Takip Birim Müdürü ve Kredi Yönetimi Grup Başkanı olarak görev yaptı. 2022 yılı Mart ayında Kredilerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmış olan Dilekçi, Ocak 2024 itibarıyla Kredi İzleme ve Sorunlu Alacak Yönetimi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir. Ender Dilekçi aynı zamanda Şekerbank Kıbrıs Ltd. ve Şekerbank T.A.Ş. Personeli Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İktisat Bölümü’nden 2000 yılında mezun olan Fatma Nur Çetinel, Brunel University London’dan Uluslararası Para, Finans ve Yatırım alanında yüksek lisans derecesi aldı. Bankacılık kariyerine 2000 yılında Ziraat Bankası Bankacılık Okulu’nda Uzman Yardımcısı olarak başladı, izleyen yıllarda uluslararası sermaye piyasaları, finansal piyasalar, yatırımcı ilişkileri alanlarında çalıştı. Ziraat Bankası’nda Finansal Piyasalar Bölüm Başkanlığı ve Yatırımcı İlişkileri Bölüm Başkanlığı, Ziraat Yatırım’da Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlenen Fatma Nur Çetinel, Ekim 2023 itibarıyla Şekerbank T.A.Ş.’ye katılarak Hazine ve Finansal Kurumlar’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.


Marmara Üniversitesi, İngiliz Dili ve Eğitimi Bölümü’nden 1998 yılında mezun olan Tuba Kara Albek, aynı üniversitede İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine yüksek lisans programına katıldı. Kariyerine 1998 yılında insan kaynakları uzmanı olarak başladı; takip eden yıllarda farklı  sektörlerde orta ve üst düzey liderlik rollerini üstlenerek iş, organizasyon ve kültüre yönelik  değişim programlarını hayata geçirdi. İnsan Kaynakları İş Ortaklığı Direktörü olarak başladığı ING’de daha sonra Yetenek ve Gelişim Direktörü olarak çalıştı. Koçluk sertifikasına sahip Tuba Kara Albek,  sivil topluma yönelik gönüllü faaliyetler de yer alarak toplumsal cinsiyet eşitliği, üst düzeyde kadın lider sayısının artırılması ve geleceğin kadın lider adaylarının eğitimine yönelik çalışmalarda kurucu/yönetici olarak görevler üstlenmektedir. Mayıs 2024 itibariyle Şekerbank T.A.Ş.’ye katılarak İnsan Kaynakları’ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

İş hayatına 1998 yılında Citibank New York’ta Finansal Analist olarak başlayan Sn. Aşık, 2002 yılında katıldığı JP Morgan Chase Bank New York’ta Şube Müdürlüğü’nün ardından 2006 yılında HSBC Bank  New York’ta Şube Müdürü ve sonrasında Bölge Müdürü görevlerini üstlenmiş, 2012 yılı itibariyle de kariyerine  HSBC Türkiye’de devam etmiştir. Sn. Aşık, özel bankacılık alanındaki birçok projenin kuruluş aşamasında önemli görevler üstlenerek Bireysel Bankacılık Birikim Yönetimi, Satış ve Sermaye Piyasaları Aracılık Hizmetleri Kıdemli Yöneticiliği ve Özel Bankacılık Grup Başkanı görevlerinde bulunmuştur. 2020 yılından bu yana ING Türkiye’de Bireysel ve Özel Bankacılık bölümlerinden sorumlu Direktör olarak görev yapan Sn. Aşık, Haziran 2024 itibarıyla Şekerbank T.A.Ş.’de Bireysel ve Dijital Bankacılık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.