Piyano Tuşlarını Dalgalandırmak / Waving The Piano Keys | Sibel Kocakaya

Piyano Tuşlarını Dalgalandırmak

Sibel Kocakaya’nın video çalışmaları, fotoğrafları ve resimleri, sıklıkla etrafında bulunan karşılaştığı nesnelerle girmiş olduğu düşünsel ilişkiden oluşmaktalar. Bulduğu bir süpürge, bir boru, bir çubuk veya bir tahta parçası, videolarının içine yerleşmekteler. 

Bu sefer Fransa, Lyon şehrinde bir pazarda karşısına çıkan başka bir nesne ‘elbise askılarıyla’ ilgili bir fikir geliyor aklına. Bu siyah ve beyaz askıları kullanarak bir beste yapmaya girişiyor. Açık havada, plastik bir fikir yeşerdiğinde sessizce rüzgar tuşların üzerinden geçiyor; tıpkı bir denizin üzerinden yalayarak geçen meltem rüzgarı gibi…

Burada piyano tuşları gibi siyah-beyaz askılar havayı dalgalandırıyor ve bir sessiz film sahnesindeki gibi kımıldatıyor. Yeni Dalga sinemasının ünlü film yapımcısı François Truffaut’nun, Charles Aznavour’un da rol aldığı “Shoot the Piano Player” adlı filmdeki bir sahne gibi humour dolu bir cinayet filminin bar sahnelerini anımsatan imajlar burada, pazar ve açık hava arasındaki sessiz ilişkiye dönüştürülüyor ve tuşlar dalgalanıyor. 
 
Broşür ön yüz için tıklayınız
Broşür arka yüz için tıklayınız