İnternet Şubesi

Sanal Klavye: Şeker Klavye

 

Geliştirilen güvenlik kırıcı programlar ile bilgisayarınızın klavyesi ile yazdığınız herşey kaydedilebilmektedir. "Keylogger" ve "Screenlogger" adındaki bu programlar özellikle internet cafe gibi halka açık mekanlarda kullanıcı tarafından görülemeyen bir şekilde çalıştırılarak, tüm gizli bilgilerinizi kaydetmektedir.
Bu gibi yazılımlar genellikle kötü niyetli kullanıcılar tarafından kişisel bilgilerinizi ele geçirmek için kısaca yukarıdaki mantık ile işlevlerini sürdürmektedirler.
Şekerbank bu gibi güvenlik tehditlerini ortadan kaldırmak amacıyla Şekerbank İnternet Şubesi'ne girişte Şeker Klavye kullanımı "üzerinde bekleyerek giriş" ve "tıklayarak giriş" seçenekleri ile zorunlu hale getirilmiştir.
Parola ve şifrenizi, "Şeker Klavye"nizi kullanarak girerseniz kendinizi daha güvenli bir ortamda bulacaksınız.
Şeker Klavye'nizi istediğiniz harf ve rakamlara tıklayarak veya üzerinde bekleyerek kullanabilirsiniz.
Şeker Klavye karşınıza küçük harflerden oluşturulmuş şekilde açılacaktır. Parolanızdaki büyük harfleri kullanmak için "Büyük Harf" butonuna basabilirsiniz. Şeker Klavye'de "Sıralı klavye", "Q klavye", "F klavye" ve "harfleri karıştır" butonları da mevcuttur.

Tıklayarak Giriş:

Bu seçenekte farenizin imlecini kullanarak girmek istediğiniz rakam veya harfin üzerine gelerek tıklama yolu ile girişinizi gerçekleştirirsiniz. Ancak bilgisayarınızda screenloger programı bulunuyorsa bu yöntemde kullanmış olduğunuz tıklamaları yakalayabilecektir.

Üzerinde Bekleyerek Giriş:

Bu seçenekte parola ve şifrenizi girerken yapmanız gereken tek şey , girmek istediğiniz harfin veya rakamın üzerine gelerek 1 saniye kadar imleci o harf veya rakamın üzerinde tutmaktır. 1 saniye sonra durmuş olduğunuz tuş belirginleşecektir ve üzerinde durduğunuz rakam veya harf seçilmiş olacaktır. Bu seçeneği kullandığınız zaman casus programların sizin bilgilerinizi ele geçirme olasılığı hemen hemen bulunmamaktadır.