İnternet Şubesi
seyahatetmek

Seyahat Etmek ve Yaşamak


Ayşe Erkmen, bu sergide bizi seyahat dünyasına sürüklüyor. Videolarında kullandığı, dünyanın çeşitli yerlerinden ve sinemadan imajlar, şehir reklamları özgürlük olarak sunulan tüketim dünyasının parçası gibi duruyor: ‘Naif olmayan bir serbestleşme ve boş zaman hayali’. 

Erkmen, bize yıllar önce de “boş zamanın” sanatçı için nasıl dolu geçtiğini göstermişti. 

Her seyahat, işi olan birisi için serbest kalma, kafa dinleme anı olarak ele alınmasına rağmen, Ayşe Erkmen sanatçının her zaman boş zamanı olduğunu ama her saniyesinin de bir düşünme anı olduğunu ortaya koymuştu. O zaman serbestlik ve özgürlük olarak ele alınan zamanın düşünceye ayrılmadığı taktirde tüketime taşındığını hatırlatmaktaydı bizlere. Şimdi de eğlence olarak duran anların nasıl hızlandırılmış bir oyun olduğunu, bir şirket kültürüyle işlediğini göstermekte. Dolayısıyla bu sergide bize insanın özgürlük hayalinin bile bir bedeli olduğunu hatırlatmakta. 

Bu perspektiften baktığımızda Erkmen, seyahat etme ve yaşama özgürlüğünün ertelenen bir durum olduğunu bize göstermekte. Yol, bu erteleme süresinde kat edilmekte. Sanki başka bir yerdeymişiz hissine kapılmaktayız. Bilincimizde özgürlük duygusu oluşmakta. Ama “bu özgürleşme mi?” sorusunu sorduğumuzda zamanımızın, şu şehir reklamcıları veya bu seyahat şirketi tarafından kapılıp alındığını algılayacağız. Ayşe Erkmen bunu üstü kapalı bir şekilde ifade ediyor ve bu durum üzerine bizi düşündürüyor. 

Modern zamanların, Amerikan edebiyatı yıllar boyunca yollar üzerine düşündü: Melville’den Miller’e, Lawrence’dan Beat Generation’a, Kerouac’a kadar pek çoğu, yollar ve yer değiştirmeler üzerine yazdılar. Bu aynı zamanda, Yersizyurdsuzlaşma edebiyatı olmuştur. Psikanalize ve dilbilimin aleti olan gösteren merkezli psikanalitik yorumlarına karşı, yüzey düşüncesini yollarla gerçekleştirdiler. Ayşe Erkmen’in videoları da, Amerikan edebiyatında olduğu gibi, yaşam alanı olarak ele aldığı yolların ve seyahatlerin yüzeyden geçtiğini ve derinlik yüzeye doğru çekildiğinde, bize sunulan imajların ne kadar üzerine düşünülecek sanatsal imajlar olduğunu göstermekte. 

Yaşamak o halde düşünmektir; yollardan geçmektir...

Broşür ön yüz için tıklayınız
Broşür arka yüz için tıklayınız