İnternet Şubesi

Banka/ Kredi Kartlarının İnternet İşlemlerine Açılması ve Kredi Kartların Kapalı Gönderilmesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 20.10.2016 tarih ve 7052 sayılı Kararı (Kurul Kararı) ile; 

a) Bankalarca yapılacak kart tahsislerinde kredi/banka kartının yurtiçi ve yurtdışı internet işlemlerine açılması ile ilgili olarak, bahse konu her iki işlem için ayrı ayrı olmak üzere, kart kullanıcısından yazılı şekilde veya kalıcı veri saklayıcısı yoluyla kanıtlanabilir bir talep alınması, 

b) Bankalarca tahsis edilen kredi kartlarının, asıl kart hamiline teslim edildiği bilgisinin bankalara ulaşmaması veya kredi kartının asıl kart hamiline ulaştığı teyidinin yapılamaması durumlarında kartın kullanıma açılmaması hususlarında 

bankalara talimat verilmesine, talimat öncesi bir tarihte düzenlenmiş kartlarla ilgili olarak; kredi/banka kartının yurtiçi ve yurtdışı internet işlemlerine açılmasına ilişkin talep alma ve talebi olmayan kart kullanıcılarının kartlarının internet işleme kapatılması ile ilgili karar verilmiştir. 


2017/2 15 Mart 2017 BASIN AÇIKLAMASI 


Çeşitli yayın organlarında Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu’nun aldığı karar ile Türkiye’deki tüm kredi kartlarının 31 Ocak 2018 tarihine kadar internet üzerinden yapılan alışverişlere kapatılacağı şeklinde haberlerin yer aldığı görülmüş olup, kredi kartlarının internete kapatılması söz konusu değildir. Tüm kredi kartları internete açık olup, vatandaşlarımızın menfaati gözetilerek alınmış bir karar ile ilgili yanlış anlamaların önüne geçmek ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi sağlamak için aşağıdaki açıklamaların yapılması lüzumlu görülmüştür. 

Gerek Kurumumuza yansıyan gerek Kurumumuz temsilcilerinin de katılımıyla toplanan Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği Hakem Heyetleri gündemine taşınan şikâyetlerin önemli bir bölümünün, dolandırıcılar tarafından kandırılarak kart ve şifre bilgileri ele geçirilen vatandaşların bilgisi ve isteği dışında kullanılan bu bilgiler ile dolandırıcılar tarafından internet üzerinden yapılan işlemler üzerinde yoğunlaştığı anlaşılmıştır. 

Günlük hayatında kredi kartını internet işlemlerinde kullanmayan, kartı ile internetten alışveriş yapılabileceğinin farkında dahi olmayan vatandaşların dolandırıcılar tarafından kandırılarak suistimal edilmesinin, zarara uğratılmasının önüne geçebilmek için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 16 Şubat 2017 tarihli Kararı ile, verilmiş ve verilecek olan tüm kredi kartları için bankalara kart sahibinin kartının internet alışverişlerine açık olması talebe bağlı olma zorunluluğu getirilmiştir. 

Söz konusu Kararda mevcut işleyişi aksatmadan ve müşteri memnuniyetsizliği yaratmadan talep alma yükümlülüğünün yerine getirilebilmesi, bankaların sistemlerinin yapılan değişikliğe uyumlu hale getirilebilmesi için karşılıklı müzakere ile bankalara 6 aylık geçiş süresi verilmiştir. 

Bankalar kartların internet işlemlerine açık olması için talep alırken müşterilerinin kişisel bilgilerini, şifre bilgilerini paylaşmasını istemeyecektir. Bu yönde talepte bulunan kişilere karşı uyanık olunması, hiçbir surette kişisel bilgilerin ve şifrelerin paylaşılmaması gerektiğini belirtmekte fayda görülmektedir. 

• Onay vermeniz durumunda tüm bireysel kredi kartlarınız ve varsa bu kartlara bağlı ek kartlarınız ile bireysel banka kartlarınız internetten alışverişe (e-ticaret) açık olarak belirlenecektir.

• Onay verilmediğinde tüm bireysel banka ve kredi kartlarınız 31 Ocak 2018’de internet alışverişlerine kapatılacaktır.

• Her bir kartınız için farklı yetkiler belirlemek istemeniz durumunda; INTERNET boşluk kartınızın son 4 hanesini 1953'e SMS gonderebilir ( Örnek: INTERNET 1234 ), Şekerbank İnternet Şubesi’ni veya Şekebank Mobil Şube’yi ziyaret edebilir ya da  0850 222 78 78 nolu Çağrı Merkezimizden işlem yapabilirsiniz.

Karar kapsamında sadece internetten alışveriş (e-ticaret) işlemleri bulunmakta olup kartlarınız ile yapacağınız talimatlı alışveriş (mail order) işlemleriniz mevcutta olduğu şekilde uygulanmaya devam edecektir.

 

Şeker Bonus Kart’ınızla artık internette 3D Secure ile güvenli alışveriş yapabilirsiniz!


3D Secure nedir?

Kredi kartı ile internet üzerinden yapılan harcamalarda en etkin güvenlik kontrollerinden biri de 3D Secure uygulamasıdır. 3D Secure İnternet üzerinden kredi kartı ve banka kartıyla yapılan alışveriş işlemlerinin güvenliğinin artırılması için geliştirilmiş bir sistemdir. Sanal ödeme işlemi sırasında size Bankamız tarafından tek kullanımlık SMS şifresi sorulmakta ve kimliğiniz doğrulanmaktadır. Bu sayede yetkisiz kişilerce kredi kartınızın internet ortamında kullanılmasının önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

Uygulamanın size faydaları:

•İnternet alışverişlerinde, Uluslararası Güvenlik Platformu (3D Secure / Verified by Visa / SecureCode) mevcut kart bilgilerinizi korur.
•Her alışverişinizde farklı olarak cep telefonunuza gönderilecek sms şifreyi web ekranına girerek doğrulama sürecini tamamlarsınız. Böylece harcamayı yapanın gerçekten siz olduğu kesinleşmekte ve internet ortamında kartınızın başka bir kişi veya kişilerce kullanılması engellenmiş olmaktadır.

İnternet’den 3D Secure ile güvenli alışveriş yapabilmeniz için gerekenler:

•Kartınızın internet üzerinden alışverişe açık olması gerekiyor. Eğer değilse kredi kartınızı 0850 222 78 78 Çağrı Merkezimizden, İnternet Bankacılığı veya Şeker Mobil Şube Kredi Kartları/Mail Order İşlemleri menüsünden internet üzerinden kullanıma açabilirsiniz.
•Cep telefonunuz sistemimize kayıtlı olmalıdır. Eğer değilse herhangi bir Şekerbank şubesinden cep telefonu bilginizi güncelleyebilirsiniz.

3D Secure ile güvenli alışveriş yapılabilen web siteleri:

Aşağıdaki logolardan birini veya daha fazlasını içeren tüm websitelerinden 3D Secure ile güvenli alışveriş yapabilirsiniz:

visa-master          sifre

Sistemin Visa kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına "Verified by Visa", MasterCard kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise "SecureCode" isimleri verilmektedir.

Şeker Kart ve Memur-Sen Bonus Kart’larımız da Şeker Bonus Kart’larımız gibi 3D Secure ile internetten güvenli alışveriş hizmetinden faydalanmaktadır.
 • Alışveriş yapacağınız web sitesi Verified by Visa ve MasterCard SecureCode hizmetlerine dahil olmalı ve aşağıdaki logolardan biri web sitesinde olmalıdır.

  logolar

 • Sanal Mağazada satın almak istediğiniz ürünleri seçin, sepetinize ekleyin.
 • Satın almak istediğiniz tüm ürünleri sepetinize ekledikten sonra ürünleri satın alma aşamasına geçin.
 • Adres bilgilerinizi girin.
 • Bazı üye işyerleri web sitesinde tüm banka isimlerini listelememektedir. Bu durumda “Diğer” seçeneği seçilerek işleme devam edilmelidir.
 • Ödeme için kart bilgilerinizi ve kredi kartınızın arka bölümünde yer alan CVC2 bilginizi, ekran üzerinde mevcut ise Mini Klavye aracılığıyla girin.
 • Açılan “Uluslararası Güvenlik Platformu” penceresinde yer alan bilgilerin, doğruluğunu kontrol edin. (Şekerbank logosu, PAM, işlem referans numarası) Bu şekilde açılan pencerenin gerçekten bizim tarafımızdan yollandığını anlamış olursunuz.

  Cep telefonunuza gönderilen tek kullanımlık alışveriş şifrenizi (8 karakter numerik/alfanumerik değerler örn.1CAZ3YVD) girin.


guvenliksifresi

İlk giriş için 180 saniye, şifre girilmezse 300 saniye tanınır. Şifrenin hatalı girilmesi durumunda “Geçersiz şifre, lütfen tekrar deneyiniz” hata mesajı ekrana gelir.

guvenliksifresi2

İşlem esnasında karşılaşılan sorunlar ile ilgili ekran üzerinde yer alan “Yardım” butonu kullanılmalıdır. Sorunlar ile ilgili “Şekerbank Çağrı Merkezi” ni arayarak yardım alabilirsiniz.

 •  Alışveriş işleminiz, verdiğiniz onay ile yüksek güvenlik içinde tamamlanmıştır.

3D Secure ile ilgili daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz:

Visa - 3D Secure
Mastercard - SecureCode