İnternet Şubesi

Derecelendirme Notları

 

27.09.2017

JCR-Eurasia Rating, Şekerbank T.A.Ş.'nin Uzun Vadeli Ulusal Notu'nu ‘AA- (Trk)', Kısa Vadeli Ulusal Notu'nu ‘A-1+(Trk) olarak teyit etmiş, görünümleri ise "Negatif" ten "Stabil" e revize etmiştir. Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para Notu'nu ise ‘BBB-', görünümü ise ‘Stabil' olarak korumuştur.

19.09.2017

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Bankamızın Varlık Teminatlı Menkul Kıymetler Programının Baa1 kredi notunu teyit etmiştir.

21.03.2017

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 17 Mart 2017 tarihli Türkiye'nin notlarının görünümünü negatife revize etmesinin ardından yayınladığı basın bülteninde; Bankamız dahil 17 Türk Bankası'nın da kredi derecelendirme notlarının güncellendiğini bildirmiştir. Buna göre Bankamızın Uzun Vadeli Yerli ve Yabancı Para cinsinden kredi notunu B2, Referans Kredi Derecelendirme notunu (Baseline Credit Assessment) b2 ve Görünümünü negatif olarak güncellemiştir

10.02.2017

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings 27 Ocak 2017 tarihli ülke not açıklamasının ardından Türk bankalarının notlarını da güncellemiştir. Bu kapsamda güncellenen Bankamız notları aşağıdadır:
Uzun Vadeli Yerel ve Yabancı Para Notu: B+
Kısa Vadeli Yabancı ve Yerel Para Notu: B
Finansal Kapasite Notu: b+
Destek Notu: 5
Uzun Vadeli Ulusal Kredi Notu: A(tur)
Görünüm: İstikrarlı

27.09.2016

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından Türkiye'nin kredi notunun 23 Eylül 2016 tarihinde bir kademe aşağı yönlü revize edilmesinin ardından; Şekerbank dahil 17 Türk Bankası'nın kredi derecelendirme notlarının da güncellendiği 26 Eylül 2016 tarihinde duyurulmuştur. Buna göre, Şekerbank'ın Uzun Vadeli Yabancı ve Yerli Para cinsinden kredi notlarını Ba3'ten B1'e; Kısa Vadeli Ulusal Notu'nu TR-2'den TR-3'e; Uzun Vadeli Ulusal Notu'nu Baa1.tr'den Baa2.tr'ye revize etmiş olup; Yabancı ve Yerli Para cinsinden kredi notlarını Not-Prime, Referans Kredi Derecelendirme Notu'nu (Baseline Credit Assessment) b1 ve Görünüm'ünü negatif olarak teyit etmiştir. Moody's, aynı zamanda Türkiye'nin yerel para tahvil tavan notunu "A3"ten "Baa1"e indirmesine paralel olarak, Bankamızca ihraç edilen Varlık Teminatlı Menkul Kıymet Programımızın notunu da, A3'ten Baa1'e revize etmiştir

7 Eylül 2016

JCR-Eurasia Rating Şekerbank T.A.Ş.’yi yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategori içerisinde değerlendirerek Uzun Vadeli Ulusal Notunu AA- (Trk), Kısa Vadeli Ulusal Notunu A-1+ (Trk) olarak teyit etmiş, görünümlerini ise Negatif olarak revize etmiştir. Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notu BBB- (stabil görünüm) ve Kısa Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notu A-3(stabil görünüm) olarak teyit edilmiştir.

24 Mart 2016

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 24 Mart 2016 tarihinde, Bankamızın "Ba2" olan Uzun Vadeli Yabancı Para ve Yerel Para Mevduat Notlarını "Ba3", "ba3" olan Temel Kredi Değerlendirmesini (Baseline Credit Assessment - BCA) "b1", "Ba1/Prime-3" olan Düzeltilmiş Temel Kredi Değerlendirmesini (Adjusted BCA) "Ba2/Not Prime", "A3.tr" olan Ulusal Notunu "Baa1.tr" olarak güncellemiştir. Moody's, Bankamızın görünümünü Negatif, Kısa Vadeli Yabancı Para ve Yerel Para Mevduat Notlarını "Not-Prime" ve Kısa Vadeli Mevduat Notunu "TR-2" olarak teyit etmiştir.

12 Şubat 2016

Fitch Ratings Şekerbank T.A.Ş.'nin Yabancı ve Yerel Para cinsinden Uzun Vadeli Notlarını BB-, Kısa Vadeli Notlarını B; Ulusal Notunu A+(TUR); Finansal Kapasite Notunu bb-; Destek Notunu 5 olarak teyit etmiş ve görünümünü negatif olarak açıklamıştır.

27 Temmuz 2015

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating, Şekerbank T.A.Ş.'yi yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategori içerisinde değerlendirerek Uzun Vadeli Ulusal Notunu 'AA-(Trk)', Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notunu 'BBB-', Kısa Vadeli Ulusal Notunu A-1+ (Trk), Kısa Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notunu A-3, görünümlerini ise (İstikrarlı) olarak teyit etmiştir.

23 Şubat 2015

Fitch Ratings Şekerbank TAŞ'nin Yabancı ve Yerel Para cinsinden Uzun Vadeli Notlarını BB-, Kısa Vadeli Notlarını B; Ulusal Notunu A+(TUR); Finansal Kapasite Notunu bb-; Destek Notunu 5 olarak teyit etmiş ve görünümünü negatiften istikrarlıya yükseltmiştir.

9 Temmuz 2014

Fitch Ratings Şekerbank’ın derecelendirme notlarını teyit etmiştir. Yabancı ve Yerel Para cinsinden Uzun Vadeli not ile Ulusal not görünümünü Negatif olarak açıklamıştır:

Uzun Vadeli Yabancı ve Yerel Para Notu: “BB-“; Görünüm Negatif
Kısa Vadeli Yabancı ve Yerel Para Notu: “B”,
Finansal Kapasite Notu: “bb-”,
Destek Notu: “5”,
Baz Destek Notu: “NF”,
Uzun Vadeli Ulusal Kredi Notu: “A+(tur)”; Görünüm Negatif

18 Mart 2014

Moody’s Sekerbank’ın Uzun Vadeli Yabancı Para Mevduat notunu “Ba1”den “Ba2”e düşürmüştür. Görünümünü de “istikrarlı” olarak teyit etmiştir.

11 Temmuz 2013
Fitch Ratings Şekerbank’ın derecelendirme notlarını teyit etmiştir.  Uzun Vadeli Yabancı ve Yerel Para Notu: “BB-“; Görünüm; İstikrarlı Kısa Vadeli Yabancı ve Yerel Para Notu: “B”, Finansal Kapasite Notu: “bb-”,
Destek Notu: “5”,
Baz Destek Notu: “NF”,
Uzun Vadeli Ulusal Kredi Notu: “A+(tur)”; Görünüm İstikrarlı.

01 Temmuz 2013
JCR Şekerbank’ın Ortaklardan Bağımsızlık Notunu “B”den “AB”ye; Uzun Vadeli Ulusal Yerel Para notunu da “A+(Trk)”dan “AA-(Trk)”ye yükseltmiş. Görünümünü de “istikrarlı” olarak revize etmiştir.

29 Mayıs 2013
JCR Şekerbank’ın Uzun Vadeli Yabancı ve Yerel Para notunu “BB”den “BBB-”ye (Yatırım Yapılabilir Seviye) ve Kısa Vadeli Yabancı ve Yerel Para notunu “B”den “A-3”e yükseltmiştir.

22 Mart 2013
Moody’s Sekerbank’ın Uzun Vadeli Yabancı Para Mevduat notunu “Ba2”den “Ba1”e yükseltmiştir. Görünümünü de “istikrarlı” olarak revize etmiştir.

14 Mart 2013
Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's Bankamızın yerel para cinsinden mevduat notlarını Ba1/Not Prime, yabancı para cinsinden mevduat notlarını Ba2/Not Prime, finansal güç notunu D ve görünümü istikrarlı olarak teyit etmiştir.

19 Temmuz 2012
Fitch, Şekerbank'ın Uzun Vadeli Ulusal Notunu A(tur)'dan A+(tur)'a yükseltmiş, diğer notlarını da teyit ederek, görünümünü "istikrarlı(stable)" olarak açıklamıştır.

04 Temmuz 2012
Moody's Şekerbank T.A.Ş.'nin Yabancı Para Uzun Vadeli Mevduat Notu'nu Ba3'den Ba2'ye yükseltmiştir. Görünümü de "durağan" olarak açıklamıştır.

08 Haziran 2012
JCR-Eurasia Rating, Şekerbank'ın Uzun Vadeli Ulusal Notunu "A+(Trk)" olarak teyit etmiş, görünümünü de (Stabil)'den (Pozitif)'e revize etmiştir.

Rating Bildirim Formu için tıklayınız

07 Şubat 2012

ISS Corporate Services, Inc. (ISS) Bankamız Kurumsal Yönetim Derecelendirme notunu " Pay Sahipleri ", "Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık", "Menfaat Sahipleri" ve "Yönetim Kurulu" kapsamında 88.21'e yükselmiştir.

Rating Bildirim Formu için tıklayınız

07 Aralık 2011

Geçen yıl Moodys tarafından yapılan değerlendirme sonucu verilen aşağıdaki notlar aynı bırakılmıştır.

•    Yerel para mevduat notunu Ba1; görünüm istikrarlı
•    Yabancı para mevduat notunu Ba3; görünüm pozitif
•    Finansal güç notunu D; görünüm istikrarlı
•    Ulusal uzun vadeli notunu A2.tr; görünüm istikrarlı
•    Ulusal kısa vadeli notunu TR-1; görünüm istikrarlı"

28 Ekim 2011

Fitch Derecelendirme Kuruluşu, Şekerbank T.A.Ş' nin;

•    "B+" olan uzun vadeli yerel ve yabancı para notunu bir seviye arttırarak "BB-" ye yükseltmiştir;
•    Ulusal notunu "A"; finansal güç notunu "D"; kısa vadeli yerel ve yabancı para notunu "B"; ve görünümünü "istikrarlı( stable)" olarak teyit etmiştir.

Kurum tarafından bu yıl içinde ilk kez uygulanmaya başlanan "Finansal Kapasite Notu" ise ilk uygulama başladığında "b+" olarak verilmişken bu değerlendirme sonucunda "bb-"ye yükseltilmiştir.

 

06 Temmuz 2011

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating, 6 Temmuz 2011 tarihli raporunda; Şekerbank'ı yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategori içerisinde değerlendirerek, Uzun Vadeli Ulusal Notunu (A+(Trk)), Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para Notunu ise ülke tavan notu ile aynı olan (BB) olarak teyit etmiştir. Görünüm Notunu ise (Stabil) olarak değerlendirmiştir.

7 Haziran 2011

JCR-Eurasia Rating Şekerbank T.A.Ş.’yi yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategori içerisinde değerlendirerek Uzun Vadeli Ulusal Notunu “A+(Trk)”, görünümünü ise (Stabil) olarak teyit etmiştir.

Rating Bildirim Formu için tıklayınız

07 Şubat 2011

ISS Corporate Services, Inc. (ISS) Bankamız Kurumsal Yönetim Derecelendirme notunu " Pay Sahipleri ", "Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık", "Menfaat Sahipleri" ve "Yönetim Kurulu" kapsamında 87.60'a yükselmiştir.

Rating Bildirim Formu için tıklayınız

28 Temmuz 2010

JCR Eurasia Rating Şekerbank T.A.Ş.’yi yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategori içerisinde değerlendirerek Uzun Vadeli Ulusal Notunu ‘A+(Trk)’ görünümünü ise (Stabil) olarak belirlemiştir.

Rating Bildirim Formu için tıklayınız