İnternet Şubesi

Şekerbank Açıkekran, 12. Contemporary İstanbul’da…

11.09.2017

Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi, dünyanın en prestijli sanat fuarlarından biri olarak kabul edilen ve bu yıl 12. kez düzenlenecek Contemporary Art İstanbul’da bu yıl da sanatseverlerle bir araya gelecek.
Seza Paker’in kavramsal hikâyelerden oluşan eseriyle yer alacak olan Açıkekran’ın fuar yerleştirmesinin küratörlüğünü ise Ali Akay üstleniyor.

Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi, İstanbullu sanatseverleri çağdaş sanatla buluşturmaya hazırlanan 12. Contemporary İstanbul’a kavramsal sanat alanında sanatseverlerin  yakından tanığı bir ismi, Seza Paker’i konuk ediyor. ‘İsimsiz (Nasılsın?) Mimari Renkler’ adlı çalışmasıyla, Açıkekran’ın İstanbul Kongre Merkezi, Kurumlar Alanı, B1-005 no’lu standında sanatseverlerle buluşacak.

Eserinde balede ‘Pas de deux’ terimiyle ifade edilen ve birlikte işleyen ikili fotoğrafları sunan Seza Paker, hızla akan zamanın taşıdığı birbiri ardına gelen ve akılda kalmayacak kadar hızlı akan görüntülerle ses ve dia enstelasyonunu bir arada kullanıyor. Paker, farklı mekan ve anlardan sıraladığı imgelerle, zamanı ve anları bir makine gibi sıkıştırıyor. İmge ve sesin olanaklarını, belleğin çalışma biçimleriyle ilişkilendiren sanatçı hızla akan zamanın taşıdığı anın duygusunu kavramsal üslubuyla öyküleştiriyor.

Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi, Seza Paker’in çalışmasıyla seyirciyi keyifli bir yolculuğa çıkarırken Contemporary İstanbul Kurumlar Alanı’nın dikkat çekici çalışmaları arasında yer alacak.

Türkiye’nin yeni medya ve video alanına odaklı ilk sanat platformu Açıkekran ile çağdaş sanatı şubeleri aracılığıyla Anadolu’ya taşıyan Şekerbank, güncel sanat yapıtlarının sergilenmesi için katkıda bulunmaya devam ediyor.

Sergi Künyesi

Seza Paker
“Untitled (How are you?) Architectural Colors” (2006), 4’13”
(‘İsimsiz (Nasılsın?) Mimari Renkler’)