İnternet Şubesi

EBRD’den Şekerbank’a ikinci ödül...

21.05.2016
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Türkiye’de uygulamaya başladığı Dış Ticareti Destekleme Programı (TFP) kapsamında ilk kredilendirilen banka olan Şekerbank, “2015 Yılında Programı Türkiye’de En Çok Kullanan Banka” ödülüne layık görüldü. Banka, program kapsamında 2015 yılında dış ticaretin finansmanı için 50 milyon dolar kaynak sağladı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) 23 ülkenin ardından Türkiye’de uygulamaya başladığı Dış Ticareti Destekleme Programı (TFP) kapsamında ilk kredilendirilen banka olan Şekerbank, EBRD tarafından ikinci kez ödüle layık görüldü. 

Banka, EBRD’nin yatırım yaptığı ülkelerde, bu ülkelere ve bu ülkelerden yapılan dış ticareti teşvik etmeyi amaçlayan TFP’yi 2015 yılında Türkiye’de en çok kullanan banka olması dolayısıyla ödül aldı. Banka, program kapsamında 2015 yılında dış ticaretin finansmanı için 50 milyon dolar kaynak sağladı.

Şekerbank, geçtiğimiz yıl da, TFP kapsamında EBRD garantisi kullanımını gerçekleştiren ilk Türk bankası olması dolayısıyla ödüllendirilmişti. 

Şekerbank’ın “2015 Yılında Programı Türkiye’de En Çok Kullanan Banka” ödülü, Londra’da gerçekleştirilen EBRD Yıllık Toplantısı ve İş Forumu kapsamında Şekerbank Finansal Kurumlar Grup Başkanı Gülfer Tuncay’a sunuldu. 

EBRD, 1999’da başlattığı TFP kapsamında uluslararası teyit bankalarına teminatlar sağlıyor; seçili bankalara ve faktoring şirketlerine ise yerel ihracatçı, ithalatçı ve dağıtımcılara aktarılmak üzere kısa vadeli kredi imkanları sunuyor. EBRD, söz konusu program kapsamında bugüne kadar 18 bin 400’den fazla işlem için 12,8 milyar Euronun üzerinde destek sağladı. TFP, EBRD’nin faaliyet gösterdiği 23 ülkede 100’ün üzerinde katılımcı banka ve dünya genelinde de 800’den fazla teyit bankasını kapsıyor.