İnternet Şubesi

Şekerbank’ta kredilerin yüzde 90’ı üretime…

08.11.2016

30.09.2016 tarihli konsolide olmayan finansal tablolarına göre yılın dokuz ayında 54 milyon TL net kâr elde eden Şekerbank’ın aktif büyüklüğü 23 milyar TL oldu. Sektör ortalamasının oldukça üzerinde bir oranla toplam aktiflerinin yüzde 71’ini kredilere ayıran Şekerbank, 2016 yılında da reel sektöre verdiği desteği sürdürdü. Anadolu Bankacılığı misyonuyla 63 yıldır üretime destek odağını koruyan Banka, 30.09.2016 itibariyle yüzde 90’ını ticari kredilere; yani tarım, esnaf, işletme, KOBİ ve kurumsal kredilere ayırdı.  

Toplam özkaynakları 30.09.2016 konsolide olmayan bilanço verilerine göre yaklaşık 2,5 milyar TL’ye ulaşan Şekerbank, çoğu yarım asırdır aynı yerde hizmet veren köklü şube ağı sayesinde tabana yaygın mevduat tabanını bu yıl daha da güçlendirdi. Eylül sonu itibariyle Şekerbank’ın 15 milyar TL’lik mevduat hacminin yüzde 70’ini bireysel tasarruflar oluşturdu.

“Esnaf ve işletmelere son bir ayda 100 milyon TL uygun finansman sağladık”

Şekerbank’ın Eylül sonu bilanço verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze, Anadolu Bankacılığı misyonları doğrultusunda kuruluşlarından bugüne üretimi desteklediklerinin altını çizerek, son dönemde bu odağı daha da artırdıklarını belirtti. Taze, Şekerbank’ın 63. kuruluş yıldönümü vesilesiyle son bir ayda esnaf ve işletmelere, 0 komisyon ve sadece 63 TL masraf ile faizleri aylık yüzde 1,17’e indirerek toplamda 100 milyon TL’ye yakın uygun finansman sağladıklarını vurguladı. Servet Taze sözlerine şöyle devam etti: “63 yıldır kırsaldan kente toplumun tüm kesimleriyle, tabana yaygın, üretim ve yatırıma dayalı büyümeyi finanse eden bir kurum olarak, üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle ülkemizin potansiyel büyüme hızına ulaşması için verdiğimiz desteği artırarak sürdürüyoruz.”