İnternet Şubesi

Şekerbank Açıkekran’da “Bir Var Bir Yok”

01.08.2016

Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi, Sibel Kocakaya ve Fitore Isufi / KOJA’nın “Bir Var Bir Yok/In and Out” sergisine ev sahipliği yapıyor. İki genç sanatçıyı mekan kurgusu üzerine bir araya getiren sergi, 01 Ağustos - 15 Ekim 2016 tarihleri arasında görülebilecek.

Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi, iki sanatçının video çalışmalarından oluşan “Bir Var Bir Yok/In and Out” sergisiyle sanat alanına erişimi artırmaya devam ediyor. Sergi kapsamında, Sibel Kocakaya’nın ‘Şimdi, Burada’ başlıklı video çalışması Türkiye’nin yeni medya ve videoya odaklı tek sanat platformu Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi’yle birlikte Şekerbank’ın 8 ilde bulunan 9 şubesinde izleyiciyle buluşacak.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’ndeki yüksek lisansının ardından video işlerinde izleyiciyi mekan-beden kavramları ile buluşturup, üretimini bir oyun alanı gibi kullanarak kendi deneyimsel sürecine ortak eden Sibel Kocakaya ve Kosova Sanat Akademisi’ni bitirdikten sonra resim alanında çalışmalarına devam eden, eserleri yerel ve ulusal düzeyde çeşitli projeler, bireysel ve kolektif sergiler, sunumlar ve farklı atölyelerde sergilenen Fitore Isufi/KOJA, Şekerbank Açıkekran’da “Bir Var Bir Yok/In And Out” sergisinde sanatseverlerle buluşacak. Var olma ile yok olma noktaları arasındaki gelgitlerde buluşan Kocakaya ve Fitore Isufi/KOJA, sergide dört videodan oluşan kürasyonla bir araya gelecek. Sergide, Sibel Kocakaya’nın “Şimdi, Burada” ve “Oda, Ses”, Fitore Isufi/KOJA’nın “Yorumsuz” ve “Duvağın Altında” isimli videoları yer alıyor. 

Ali Akay küratörlüğündeki seçki, iç mekanlar ile kamusal alanlar arasındaki devinim ve hareketsizlik arasındaki ikilemi, değişimi ve devinimi izleyiciye ulaştırıyor. Sanatçıların kullandığı dış sesler ve uğultu öğeleri ise, 20. yüzyılın modern zamanlarına gönderme yapan, günlük hayatın muğlaklaşan anlamını sorgulayan unsurlar olarak kavramsal çerçeve içinde deneyimlenebilecek.