İnternet Şubesi

Şekerbank’a en iyi çevreci sendikasyon ödülü…

10.06.2016
Şekerbank’ın enerji verimliliğinin finansmanı için geçen yıl almış olduğu “Türkiye’nin ilk 5 yıllık sendikasyon kredisi”, dünyanın önde gelen finans dergilerinden EMEA Finance tarafından “Enerji Verimliliğini Destekleyen En İyi Sendikasyon Kredisi” ödülüne layık görüldü. Bankanın EKOkredi ürünüyle KOBİ’lerin enerji verimliliği projelerine sağladığı doğrudan finansman ve çevreye olan etkin katkısı nedeniyle bu ödüle layık görüldüğü belirtildi. 

Şekerbank, EMEA Finance 2015 Ödülleri kapsamında, enerji verimliliğinin finansmanı için geçtiğimiz yıl edindiği ve Türkiye’nin ilk 5 yıllık sendikasyon kredisi olma özelliği taşıyan kredi ile ödül aldı. 

Şekerbank, Hollanda Kalkınma Bankası (FMO) ile Kore Kalkınma Bankası’nın (KDB)  öncülüğünde Asya ve Avrupa’nın önde gelen kuruluşlarının katılımıyla temin ettiği 115 milyon dolarlık kredi ile EMEA Finance Ödül Töreni’nde “Enerji Verimliliğini Destekleyen En İyi Sendikasyon Kredisi” ödülüne layık görüldü. Şekerbank’ın KOBİ’lerin enerji verimliliği projelerine sağladığı doğrudan finansman ve çevreye olan etkin katkısı nedeniyle bu ödüle layık görüldüğü belirtildi. 

Servet Taze: “Yurtdışı kaynağın yüzde 25’i enerji verimliliğine”

Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze, bu ödülün Şekerbank’ın sürdürülebilir kalkınmanın finansmanı alanındaki geçmişten gelen başarısını teyit ettiği için mutluluk duyduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Bankamız geçtiğimiz yıl piyasada öncü bir rol üstlenerek, Türkiye’nin ilk 5 yıllık sendikasyon kredisi olma özelliği taşıyan krediyi özellikle KOBİ’lerin enerji verimliliği yatırımlarının desteklenmesinde kullanmak üzere temin etmişti. Şekerbank’ın kuruluş yapısından gelen sorumlu bankacılık anlayışı uluslararası platformda da takdir görüyor. Sağladığımız toplam yurtdışı kaynağın yüzde 25 gibi önemli bir kısmını enerji verimliliği kredilerinin desteklenmesi amacıyla ediniyoruz. Yabancı kreditörlerden enerji verimliliğine yönelik kullanılmak üzere aldığımız fonlamayı uzun vadelerle sağlayarak, edindiğimiz bu kaynakları özellikle Anadolu’daki tabana yaygın müşteri kitlemize ulaştırıp, sürdürülebilir kalkınmayı destekliyoruz.”

“Sürdürülebilir kalkınmanın finansmanındaki öncü rolümüzü sürdüreceğiz”
2009 yılında Türkiye’de bir ilk olarak geliştirdikleri EKOkredi ile enerji verimliliği yatırımları için bugüne kadar 682 milyon TL’nin üzerinde finansman desteği sağladıklarını belirten Taze, “Bu sayede 7 bin 822’si KOBİ, esnaf ve çiftçi müşterimiz olmak üzere tüm müşteri segmentlerinde toplam 80 bini aşkın kişiyi enerji tasarrufu ile tanıştırdık. Enerji tasarrufunu yaygınlaştırmaya yönelik ve doğal kaynakların sürdürülebilirliği kapsamında gerçekleştirdiğimiz çalışmaların uluslararası finans kuruluşları nezdinde takdir ediliyor olması bizim için çok değerli. Sürdürülebilir kalkınmanın ve enerji verimliliğinin finansmanındaki öncü rolümüzü sürdüreceğiz.” dedi.