İnternet Şubesi

Şekerbank'tan ilk yarıda 73,8 milyon TL net kar

07.08.2014

 

Şekerbank yılın ilk altı ayında 73,8 milyon TL net kar elde etti. İkinci çeyrekte performansını artıran Banka, geçen yılın ikinci üç ay karını aşarken bu yılın ilk çeyrek karını ise 4’e katladı.

Şekerbank T.A.Ş.’nin 30.06.2014 tarihli konsolide olmayan mali tabloları açıklandı. Buna göre Şekerbank yılın ilk yarısında 73,8 milyon TL net kar elde etti. 

30.06.2014 itibarıyla toplam kredi hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artışla 13,8 milyar TL’ye yükselen Şekerbank’ın aktif büyüklüğü ise 19,7 milyar TL’ye ulaştı. 

İlk altı ay sonu itibarıyla Şekerbank T.A.Ş.’nin mevduat hacmi bir önceki yılın aynı dönemine göre sektörün oldukça üzerinde bir artışla yüzde 25 büyüdü ve 13,3 milyar TL’ye yükseldi.

Halit Yıldız: “Tarım kredilerinde sektörün çok üzerinde büyüdük”

Bankanın yarı yıl sonuçlarına ilişkin konuşan Şekerbank T.A.Ş. Genel Müdürü Halit Yıldız, özellikle üretime yönelik kredilere ağırlık verdiklerini belirterek çiftçi ve esnafla yalnızca bugüne değil yıllara dayanan köklü ilişkilerinin bulunduğunu söyledi. Yıldız; “Tarım bankacılığı Şekerbank’ın kuruluş amacıdır. Anadolu’da yüz binlerce çiftçinin ve girişimcinin küçük birikimleriyle 60 yıl önce üretimi desteklemek için kurulmuş bir bankayız. Biz, çiftçinin ve esnafın yol arkadaşıyız. Türkiye’nin dört bir yanında çiftçilerimizin ayağına giderek onları dinliyor; her bölgede ihtiyaca özel çözümler sunuyoruz. Bu yılın başından itibaren tarım kredilerinde sağladığımız yüzde 26 artış ile de bu alanda sektörün oldukça üzerinde büyüdük. Üretene her dönemde destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Halit Yıldız: “Amacımız potansiyelimizin tamamını kullanmak”

Şekerbank T.A.Ş. Genel Müdürü Halit Yıldız, birçok bankanın yeni yeni girdiği esnaf bankacılığındaki köklü deneyimlerinin mevcut konjonktürde önemli rekabetsel avantaj sağladığını belirterek şunları söyledi: ”Yüzde 65’i Anadolu’da bulunan 71 il ve 101 merkez dışı ilçedeki yaygın şube ağımızın çoğu yarım asırdır aynı noktada hizmet veriyor. Bu köklü ve yaygın yapısıyla Şekerbank, kendi ölçeğindeki birçok bankaya kıyasla daha yüksek bir potansiyele sahip bulunuyor. Amacımız bu potansiyelimizin tamamını kullanarak verimli bir sürdürülebilir büyüme hızı yakalamak.”

Şekerbank’ın 30.06.2014 Tarihli Konsolide Olmayan Finansal Sonuçlarına İlişkin Seçilmiş Göstergeler:

Toplam Aktifler: 19,7 milyar TL 
Toplam Krediler: 13,8 milyar TL 
Toplam Mevduat: 13,3 milyar TL 
Özkaynaklar: 2,1 milyar TL 
Net Kar: 73,8 milyon TL