İnternet Şubesi

Şekerbank’a EBRD’den ödül

04.06.2015

 

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Türkiye’de uygulamaya başladığı Dış Ticareti Destekleme Programı (TFP) kapsamında ilk kredilendirilen banka olan Şekerbank, EBRD tarafından ödüllendirildi.

 

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) 23 ülkenin ardından geçtiğimiz yıl Türkiye’de uygulamaya başladığı Dış Ticareti Destekleme Programı (TFP) kapsamında ilk kredilendirilen banka olan Şekerbank, EBRD tarafından ödüle layık görüldü. 

Banka, EBRD’nin yatırım yaptığı ülkelerde, bu ülkelere ve bu ülkelerden yapılan dış ticareti teşvik etmeyi amaçlayan TFP kapsamında EBRD garantisi kullanımını gerçekleştiren ilk Türk bankası olması dolayısıyla ödül aldı. 

Şekerbank’ın ödülü, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te gerçekleştirilen EBRD Yıllık Toplantısı ve İş Forumu kapsamında Şekerbank Uluslararası Bankacılık Grup Başkanı Gülfer Tuncay’a sunuldu. 

EBRD, 1999’da başlattığı TFP kapsamında uluslararası teyit bankalarına teminatlar sağlıyor; seçili bankalara ve faktoring şirketlerine ise yerel ihracatçı, ithalatçı ve dağıtımcılara aktarılmak üzere kısa vadeli kredi imkanları sunuyor. Program, halihazırda 1,5 milyar Euro’nun üzerindeki limitiyle dünya genelinde EBRD’nin faaliyet gösterdiği 23 ülkede 100’ün üzerinde katılımcı banka ve 800’den fazla teyit bankasını kapsıyor.

Şekerbank’ta kredilerin yüzde 89’u ticaretin finansmanına...

Şekerbank, bugün toplam kredi portföyünün yüzde 89’unu ticaretin finansmanına, yani çiftçiye, esnafa, işletmelere ve KOBİ’lere ayırarak bu alandaki liderliğini sürdürüyor. 

Ticaretin finansmanında geçmişten gelen uzmanlığı ile sektördeki örnek rolünü koruyan Banka, sağladığı yabancı kaynak ile de uluslararası finans kuruluşlarıyla Türkiye’deki KOBİ’ler arasında finansman köprüsü rolünü sürdürüyor. Banka, sadece enerji verimliliği alanında 60 milyon doları EBRD’nin Türkiye Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Kredisi (TuREEFF) programı tahtında olmak üzere 2009’dan bu yana yaklaşık 500 milyon TL tutarında yabancı kaynak edindi.