İnternet Şubesi

Şekerbank geleceğin CEO’larının yanında

17.04.2015

 

Şekerbank’ın ana sponsor olduğu, uluslararası iş ve yönetim simülasyonu yarışması Global Management Challenge’ın şampiyonu, Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu HUBECORP takımı oldu. Kazanan takım, 21-24 Nisan tarihleri arasında Prag’da gerçekleştirilecek uluslararası finalde Türkiye adına yarışacak.

Şekerbank’ın ana sponsor olduğu, uluslararası iş ve yönetim simülasyonu yarışması Global Management Challange (GMC) 2015 Türkiye, Boğaziçi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. 

GMC Türkiye’nin finallerinde, 8 üniversite takımı zorlu bir sınav verdi. 2007 yılından bu yana Türkiye’nin de katıldığı yarışmada, birinciliği Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinin takımı HUBECORP kazandı. Takım, 21-24 Nisan tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da gerçekleştirilecek uluslararası yarışmada Türkiye’yi temsil edecek. 

Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen törende HUBECORP takımına birincilik ödülünü Şekerbank İşe Alım ve Kariyer Yönetimi Birim Müdürü Kaan Sak verdi. Sak, yaptığı konuşmada, ocak ayından bu yana 200 takımın oldukça zorlayıcı bir çalışmayla karşı karşıya kaldığını belirterek, “Gençleri iş hayatındaki kritik kararlarla tanıştıran bu yarışmanın birincilerini tebrik ediyor; Prag’da 40 ülkeden takımın katılacağı uluslararası yarışmadan da başarıyla dönmelerini diliyorum.” dedi.

40 farklı ülkeden öğrenciler Prag’da yarışacak

İskoçya Strathclyde Üniversitesi’nden 4 araştırmacı profesörün 1970’li yılların başında altyapısını hazırladığı GMC, geliştirildiği ilk yıllarda üniversite eğitiminde kullanılırken, 1979’da ilk kez yarışma olarak organize edildi. GMC, bugün Brezilya’dan Polonya’ya, İspanya ve Çin’den Türkiye’ye 40 ülkeyi bir araya getiriyor .

Bir simülasyon programı olan GMC, bugün tüm dünyada popüler bir yönetim yarışması haline gelirken, Türkiye’de de Boğaziçi Üniversitesi’nde yüksek lisans programında kullanılıyor. 

GMC’de, gerçek verilerle hazırlanan simülasyon; bir şirket yönetim kurulunun karşılaşacağı 75 kritik kararın, diğer takımların verdiği kararların etkisini de gözeterek olası sonuçlarını hesaplıyor. En başarılı iş sonucunu alan takım ise yarışmayı kazanıyor. 

Bu yıl Hacettepe Üniversitesi öğrencileri Gürkan Çağlar, Özgün Cankurt, Yasin Tan ve Yiğitcan Seçerdin’den oluşan HUBECORP takımı, uluslararası finalde Türkiye adına yarışacak.