İnternet Şubesi

Şekerbank Açıkekran’da “Materyalizm”

25.01.2014

 

Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi, Ali Akay küratörlüğündeki yeni sergisini sanatseverlerle buluşturuyor. Genç Fransız sanatçı Mohamed Bouroussia’nın video çalışmalarından oluşan “Materyalizm”, paranın toplumsal hayattaki rolünü gerçekçi bir bakış açısı ve esprili bir dille yorumluyor. Sergi 8 Mart’a kadar Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi’nde ve sergiden özel seçilen video çalışması Şekerbank’ın 9 şubesinde özel monitörler aracılığıyla izlenebilecek.

 

Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi, genç yetenek Mohamed Bouroussia’nın yapıtlarını sanatseverlerin beğenisine sunuyor. Fransa’nın yükselen genç sanatçılarından video sanatçısı Bouroussia, materyalizmin dünyaya hakim olduğu günümüz toplumlarındaki yaşama odaklandığı çalışmalarıyla sanatseverlerle buluşuyor. Sanatçı, ‘Para nasıl madde olarak gündelik yaşamımızdaki tek değer olarak gözükmeye başladı, başarının sırrını saklayan değer olarak nasıl her türlü alanı kapladı?’ sorularını irdeliyor. 

Serginin küratörlüğünü üstlenen Ali Akay, ‘materyalizm’ kavramının çoktan beri hayatın merkezine oturmaya başladığını anımsatarak; Bouroussia’nın, videolarında bu meseleyi ‘ahlakçı’ yerine, ‘gerçekçi’ bir sanata yaslanarak irdelediğine dikkat çekiyor. Natüralist ve realist yazar Emile Zola’nın meşhur romanı, “Para”yı anımsatarak; sanatçının, paranın borsa ve piyasa hâline geldiği bir toplumsallığa eğildiğini söylüyor. 

Ali Akay sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsanların para için her şeyi yapmaya zorlandıkları bir yaşam içinde, hayat hem sokaklarda hem de evlerde gizli şekilde yaşanmakta. Enformel ekonomilerde kumar, karaborsa yeni bir başka hayat beklentisi içinde gündelik yaşamları kapsamış vaziyette. Bundan en çok etkilenenler ellerinde olmayan değerlere hüzünlü bir şekilde ulaşmaya çalışan toplumsal kesim. Bu anlamda para bir yandan büyük bir okyanus, bir yandan da bir nakarat: 1970’li yıllardan kalan Cici Kızlar’ın söylediği bir şarkının hatırlattığı gibi ‘Parra, para, parra varlığı bir dert yokluğu yara…’” 

Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi’nde 8 Mart’a kadar açık kalacak sergi pazartesi ve pazar günleri hariç her gün sanatseverleri bekliyor. Türkiye’nin yeni medya alanına odaklı ilk ve tek galerisi olma özelliğini taşıyan Açıkekran’da sergilenen yapıtlardan birisi de eş zamanlı olarak özel monitörler aracılığıyla Şekerbank şubelerine taşınıyor. Yeni medya teknolojileri ile üretilmiş çağdaş sanat yapıtları böylelikle İstanbul Feneryolu, Ankara Küçükesat ve Çankaya, Tekirdağ Alpullu, Ordu, İzmir, Bodrum, Mardin ve son olarak Edirne’de olmak üzere, 8 ildeki 9 Şekerbank şubesinde 24 saat izlenebiliyor.

 

Videolar:
Sanatçı: Mohamed Bourouissa
1) 23-08-08 / 5' 38",2011,
2) ALL INN, ‘Hepsi’ / 4' 58", 2012
3) BOLOSS / 13' 57", 2011
4) LA VALEUR DU PRODUIT, ‘Ürünün Değeri‘/ 09' 58", 2013