İnternet Şubesi

AÇIKEKRAN’DA AYŞE ERKMEN’LE “Seyahat Etmek ve Yaşamak”

18.04.2014

 

Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi, güncel sanatın önemli isimlerinden Ayşe Erkmen’in son sergisine ev sahipliği yapıyor. Ali Akay küratörlüğünde gerçekleşecek sergi, 16 Nisan-14 Haziran tarihleri arasında sanatseverlerle buluşurken, Erkmen’in sergi kapsamındaki videolarından biri Şekerbank’ın Türkiye genelindeki 9 şubesinde özel monitörler aracılığıyla izlenebilecek.

 

Güncel sanatın önemli isimlerinden Ayşe Erkmen, Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi’nde gerçekleştirilecek kişisel sergisiyle sanat izleyicisini, seyahat etmek kavramı üzerine düşünmeye davet ediyor. Yaşamını ve çalışmalarını Berlin ve İstanbul’da sürdüren Sanatçı, Venedik Bienali’nde de Türkiye’yi temsil eden çalışmasıyla ve ödülleriyle tanınıyor. Ali Akay küratörlüğündeki yeni sergisiyle “Naif olmayan bir serbestleşme ve boş zaman hayali” ni tartışmaya açan sanatçı, dünya sinemasından seçtiği çeşitli imajlar ve şehir reklamlarıyla, özgürlük olarak sunulan tüketim dünyasına dikkat çekiyor. 

Seyahat, genel olarak serbest kalma ve kafa dinleme anı olarak ele alınmasına rağmen Erkmen, sanatçının her zaman boş zamanı olduğunu ama her saniyesinin de bir düşünme anı olduğunu ortaya koyuyor. Serbestlik ve özgürlük olarak ele alınan zamanın, düşünceye ayrılmadığı takdirde tüketime taşındığını hatırlatıyor. Eğlence olarak duran anlar dahi hızlandırılmış bir oyun olarak, ‘şirket kültürü’ ve tüketimle işliyor. Erkmen, “Seyahat Etmek ve Yaşamak” ile özgürlük hayalinin bile bir bedeli olduğu gerçeğiyle izleyiciyi yüzleştiriyor. 

Sanatçı, “Bu özgürleşme mi?” sorusu aracılığıyla, şehir reklamcıları veya seyahat şirketleri tarafından kapılarak, tüketim döngüsünün içinde eriyen ‘boş zaman’ kavramına vurgu yapıyor. 
“Seyahat Etmek ve Yaşamak” özgürleştiren deneyimler hakkında yeniden düşünmek üzere, Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi’nde 14 Haziran’a kadar izlenebilecek. Pazar ve pazartesi günleri hariç her gün sanatseverlerle buluşacak olan sergi kapsamındaki “Yol” başlıklı video çalışması; galeriyle eş zamanlı olarak özel tasarlanmış monitörler aracılığıyla Şekerbank’ın İstanbul Feneryolu, Ankara Küçükesat ve Çankaya, Tekirdağ Alpullu, Ordu, İzmir, Bodrum, Mardin ve Edirne’de olmak üzere 9 şubesinde 24 saat izlenebilecek.

 

Videolar:

Sanatçı: Ayşe Erkmen

1) Ein Weg , Yol, Video Loop, 3' 45", 1999
2) Müßiggan, 30' 08", Video Loop, 2002-2003
3) Under the Same Sky, Aynı Göğün Altın, Video Loop, 2' 40", 2000-2001
4) Traveling and Living, Seyahat Etmek ve Yaşamak, Video, 24' 38" , 2008

 

Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi

Teşvikiye Cad. Karaosmanoğlu Apt. 37/1 Nişantaşı İstanbul, TR

Tel: 0212 230 74 92 

info@acikekran.com.tr
twitter.com/Acikekran 
https://www.facebook.com/SekerbankAcikEkran

 

Detaylı Bilgi ve Görsel İçin
Arzu Mildan /Medya İlişkileri Direktörü
KARAKAŞ İLETİŞİM
TEL: 0216 474 00 04 GSM: 0532 484 12 69
arzumildan@effect.com.tr 
arzumildan@karakas-ir.com 

 

 

Editöre Not:

Şekerbank, sektöründe kurumsal sorumluluk alanında birçok ilke imza atmış ve 80’li yıllarda ilk banka sanat galerilerinden birini faaliyete geçirmiştir. Kültürel gelişmeyi, toplumsal kalkınmanın bir parçası olarak gören Şekerbank, ‘Anadolu Bankacılığı’ misyonuyla merkez dışını da içine alan tabana yaygın bir profile ulaşma hedefiyle faaliyetlerini sürdürmektedir. Şekerbank bu strateji doğrultusunda hayata geçirdiği ve 2011 yılında ‘Açıkekran’ ismiyle başlattığı “yeni medya sanatları” alanındaki projesi kapsamında, çağdaş sanatı Anadolu’ya ulaştırıyor. 

Prof. Dr. Ali Akay’ın küratörlüğünde, çağdaş sanat alanının önemli sanatçı ve yapıtlarını ağırlayan Açıkekran, Şekerbank şubelerinde de çalışanlardan müşterilere, Banka’nın farklı sosyal paydaşları ile buluşarak, sanatın ortak dilini yaygınlaştırmayı hedefliyor. Şekerbank’ın bu rasyonelden hareketle, çağdaş sanatı geniş kitlelere ulaştırmak için oluşturduğu sanat platformu Açıkekran, aynı zamanda Türkiye’nin yeni medya alanına odaklı ilk ve tek galerisi olma özelliğini taşıyor. Teşvikiye’deki Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi ile eş zamanlı olarak özel monitörler aracılığıyla, her sergiden bir yapıt Şekerbank şubelerine taşınıyor. Yeni medya teknolojileri ile üretilmiş çağdaş sanat yapıtları böylelikle,İstanbul Feneryolu, Ankara Küçükesat ve Çankaya, Tekirdağ Alpullu, Ordu, İzmir, Bodrum ile Mardin ve Edirne olmak üzere, 8 ildeki 9 Şekerbank şubesinde 24 saat izlenebiliyor. 

Sanat üretimine destek vermeyi, üretime ve üretene desteğin bir parçası olarak gören Şekerbank, Açıkekran ile Türkiye genelindeki genç sanatçıların ve yerel yeteneklerin destekleneceği projeler gerçekleştirmeyi hedefliyor. Stratejik açıdan geniş kapsamlı bir kültürel faaliyet ve toplumu sanata yakınlaştıran bir proje olarak değerlendirilebilecek Açıkekran, gerek Türkiye’nin gerekse dünyanın önde gelen sanatçılarını ağırlıyor.