İnternet Şubesi

EBRD'den Şekerbank'a 50 milyon dolar tutarında dış ticaret finansmanı kredisi

13.07.2014
Şekerbank, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın 23 ülkenin ardından Türkiye’de de uygulamaya başladığı Dış Ticareti Destekleme Programı kapsamında ilk kredilendirilen banka oldu. Ticari bankacılıkta 61 yıllık köklü tecrübesi bulunan Şekerbank, 50 milyon dolarlık söz konusu kredi ile Anadolu’da ihracat ve ithalat yapan firmaları destekleyecek.
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (European Bank for Reconstruction and Development - EBRD), Dış Ticareti Destekleme Programı (Trade Facilitation Programme - TFP) kapsamında Türkiye’de uluslararası ticaretin artırılmasını desteklemek için Şekerbank ile 50 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı. ‘Anadolu Bankacılığı’ anlayışıyla 61 yıldır Türkiye’deki birçok firmanın kuruluşundan bugüne büyümesinde rol alan Şekerbank, programa Türkiye’den katılan ilk amir banka oldu. 

EBRD’nin faaliyet gösterdiği 23 ülkede 100'ün üzerindeki katılımcı bankayı ve dünya genelinde 800'ü aşkın teyit bankasını kapsayan Dış Ticareti Destekleme Programı, Şekerbank’a verilen kredi ile Türkiye’de ilk kez uygulanıyor. EBRD’nin 1999 yılında başlattığı ve halihazırda genel toplamda 1,5 milyar euronun üzerinde limite ulaşan Dış Ticareti Destekleme Programı ile kredi sağlanan ülkelerde dış ticaretin uygun şartlarda finansmanı amaçlanıyor.
Zeki Önder: “Anadolu KOBİ’lerini destekliyoruz”
Anadolu’daki yaygın şube ağı ve yerel bilgi birikimi sayesinde Türkiye genelinde ithalat ve ihracat yapan küçük ve orta ölçekli birçok firmaya ulaştıklarının altını çizen ve EBRD’nin söz konusu programı altında kredilendirilen Türkiye’deki ilk banka olmaktan memnuniyet duyduklarını dile getiren Şekerbank Finansal Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Zeki Önder, “Müşterilerimizi, yurt dışından sağladığımız 1 milyar dolara yakın yabancı kaynak ile uygun koşullarla desteklemeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıllar içinde EBRD'nin Türkiye piyasasına sunduğu farklı ürünler kapsamında EBRD ile olan ilişkimizi geliştirdik. Söz konusu yeni kredi, hem EBRD ile ilişkilerimizi daha da güçlendirmemize, hem de uluslararası ticaret alanında faaliyet gösteren müşterilerimize sunduğumuz imkanları artırmamıza yardımcı olacaktır" dedi.
Michael Davey: “Kredi ile Türkiye’nin uluslararası ticaret hareketi güçlenecek”
EBRD Türkiye Direktörü Michael Davey ise konuyla ilgili şöyle konuştu: "Şekerbank'ın EBRD’nin Dış Ticareti Destekleme Programı’na Türkiye'deki ilk amir banka olarak katılmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Dış Ticaretin finansmanı kredisi kapsamında EBRD, Şekerbank'a müşterilerini desteklemede yardımcı olacak ve bu da Türkiye'nin dış ticaretini geliştirecektir" dedi.
EBRD’den Şekerbank’a bu ay verilen ikinci kredi...
Şekerbank, kısa bir süre önce enerji verimliliği yatırımlarını finanse etmek için 48 milyon dolarlık kısmını EBRD ve 12 milyon dolarlık kısmını Temiz Teknoloji Fonu (CTF) kaynaklarından kullandırmak üzere toplamda 60 milyon dolarlık bir kredi daha sağlamıştı. EBRD’nin Türkiye Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Kredisi (TuREEFF) programı kapsamında ilk kez Şekerbank’a sağladığı bu kaynak ile Banka, ev sahiplerinin, toplu konut kurumlarının, kat malikleri ve kooperatiflerin ve ayrıca konut sektöründeki özel hizmet sağlayıcılarının ısı yalıtımı, güneş enerjisine geçiş, atık su yönetimi gibi projelerini finanse ediyor.